Українська
Замовити зворотній дзвінок
info@a-office.com.ua
Напишите нам
Головна»Блог»Ринок офісної нерухомості Києва. 4 кв. 2020 року.
Feb
25

Ринок офісної нерухомості Києва. 4 кв. 2020 року.

Автор: Заярнюк Ольга - аналітик ринку офісної нерухомості

Пандемія стала каталізатором розвитку нового циклу нерухомості. Спостерігається створення нових современнх форматів і додаткових сервісів. Офіс залишається важливою рушійною силою розвитку і взаємодії команд, а також для розвитку корпоративної культури та бізнесу в цілому. Активність орендарів продемонструвала зростання в 4 кв.2020 р, по відношенню до 2-3 кв. 2020 р Оданк вона все ще перебуває на достачно низькому рівні, по відношенню до кінця 2019, початку 2020 року.

Об'єм ринку за підсумками 4 кварталу 2020 склав 2,573 млн кв (GLA) в 332 * класифікуються бізнес-центру класу A, B + і B

Зростання обсягу ринку в 2020 році склав 5,96%.

Нове будівництво:

У 2020 році було введено в експлуатацію 144 794 тис. Кв.м.

З них об'єкти:

-класу А: 71.9 тис. кв. м;

-класу B +: 97.9 тис. кв.м;

-класу B: 52.5 тис.кв.м;

Всього у 2020 році було заплановано до введення в експлуатацію 203,6 тис.кв.м, частина з них перенесли терміни введення на 2021 рік.

Деякі об'єкти можуть складатися з декількох окремих корпусів / будівель і вводиться в експлуатацію різними фразами, але представлені на ринку під єдиною назвою рамках єдиного проекту.

З запланованих до введення в експлуатацію в 2020 році 203,6 тис. Кв.м офісів класу A, B + і B, було введено 144,8 тис. Кв.м. В 4 кварталі 2020 року було введено в експлуатацію 5 369 кв.м нових площ (корпус B11, Unit city, вул Дорогожицька 3) із запланованих 62,8 тис. Кв. м .. У 2021 році заплановано ввести в дію в експлуатацію 223,3 тис.кв.м офісів класу A, B + і B. (GLA)

Зростання рівня вакантності продовжиться і в 2021 році з огляду на часткового режиму віддаленої роботи і стриманою активності на ринку. Консенсус-прогнози передбачає відновлення глобальної економіки в другій половині 2021.

За умови поступового відновлення активності ринку, переходу з Режиса дистанційної роботи і зростання працюючий співробітників в офісі, зростання вакантності може сповільниться до кінця 2021 року.

За нашими оцінками, загальний рівень вакантності скласти не більше 15% -16%, що перевищує поточний показник на2,5-3,5 п.п. Подібне значення не є критичним для функціонування ринку.

Вакантність:

 

У 2021 році продовжується тенденції зростання вакантності і зниження орендних ставок, проте, в качвтвенних офісних об'єктах з хорошою локацією, вони будуть незначними. Більш существаенная корекція ставок оренди, як і увлечіеніе вакантності Будеї спостерігатися в застарілих об'єктах.

попит
Найбільшим попитом на ринку офісної нерухомості Києва користуються блоки до 500 кв.м.

У 2020 році було закрито кілька великих угод з оренди та продажу офісів, площа яких становила від 3000 кв.м (в ще не введеному в експлуатацію об'єкті).

Активність IT компаній до кінця 2020 року, по відношенню до аналогічного періоду 2019 року була низькою.

За останніх два роки совремнном, технологічність і розвинена інфраструктура бізнес-центру стали приоритетнее центрального розташування.

Однак успіхом у потенціальниз орендарів користуються тільки ті об'єкти, де, незважаючи на не центральну локацію, можна отримати такий же сервіс і рівень інфраструктури, як і в центральному діловому районі. Таких об'єктів вкрай мало на сьогоднішній день. Вони мають високий рівень заповнюваності і стабільну цінову політику.

Центр продовжить залучати арнедаторов широким спектром об'єктів інфрастурктури. Об'єкти розташовані в центральній частині місто класу A і B + найменше постраждали від кризової ситуації, пов'язаної з пандемією.

Сьогоднішні обставини вимагають гнучкості в плані умов договору оренди. Частина компаній, які раніше планували оренду офісних просторів, тепер розглядають коворкінг.

З огляду на невизначену ситуацію в зв'язку з пандемією, вони не готові укладати нерозривні довгострокові договори і інвестувати в ремонт.

Орендні ставки:

Рівень среднезвешенних орендних ставок на офісні приміщення в Києві в 4 кв. 2020 року продемонстрував негативну динаміку по всіх класах:

класу A: -4.7%;

класу B +: - 14,2%;

класу B: -14,4%;

щодо 4 кватрала 2019.

На кінець 2020 року, базові орендні ставки на високоякісні офісні помеещенія класу А з ремонтом залишалися на урове $ 27- $ 35 за кв.м на місяць (без ПДВ, сервісних та коммунікальних платежів).

Мінімальні орендні ставки в класу А пропонуються за офіси низько ліквідні (відсутність можливості створення гнучких просторів, низький рівень природного освітлення).

У класі B максимальні ставки пропонуються за офіси з якісним ремонтному, в центрі міста, або поруч з метро в наближених до центру районах.

 

Реальна среднезвешенная, базова орендна ставка-пропонована базова ставка для конкретних потенційних орендарів (без ПДВ, сервісних та комунальних платежів)

Діапазон декларованих базових арендниз ставок (бід ПДВ, сервісних та комунальних платежів)

Орендна ставка у виняткових випадках, доходить до $ 40 за кв.м: унікальні офіси з дорогим ремонтом і меблями преміум класу.

Висновок:

Нацбанк, прогнозує зростання економіка України в 2021-м і 2022-20

23 рр. на рівні близько 4%. За даним прогнозом, в 2021 році економіка майже надолужить втрати від коронакрізіса і покаже зростання на 4,2% ВВП. Ми не очікуємо істотного виправлення економічної ситуації в 2021 році.

Однак, грунтуючись на наявних даних і тенденції ринку офісної нерухомості, ми вважаємо, що вихід на ринок нових інноваційних офісних форматів, має хороші преспективи. На сьогоднішній день, ми спостерігаємо все дефіцит сучасних, високотехнологічних об'єктів, з високим рівнем сервісу.

Як ми бачимо по нашим клієнтам, їх інтересуюі інноваційні будівлі з панорманим склінням, хорошою локацією, забезпеченістю парком місцями, хорошим сервісом.

Ми не вважаємо, що офісний ринок буде приходити в занепад через за коронакрізіса. Больштнство компаній відзначає зниження продуктивності, яка в будь-якому випадки страждає від віддаленої роботи.

Як показує дослідження, значний відсоток офісних співробітників не відчували зв'язку з корпоративною культурою компанії під час віддаленої роботи, бачили обмеження для профессіанольного зростання, обміну досвідом з колегами, для розвитку корпоративної культури і на ряду з цим складності організації робочого простору будинку.

За даними дослідження https://a-development.com.ua/

Написати коментар
Місто
 
Район міста
 
Станція метро
 
Шукати за назвою БЦ
Клас об'єкта
Площа (м2)
Ціна $/m2
Скинути всі фільтри
Показати більше варіантів пошуку
Підпишіться на нові властивості, що відповідають цим параметрам.
повернутися
Заявка на відбір пропозицій
Надішліть нам свої побажання, і наші експерти підберуть для вас потрібний об’єкт.
Написать директору
Тут Ви можете написати директору.